środa, 2 marca 2016

2 Marca - dzień piłkarskich cudów!

Środa - 2 Marca to dzień, który na długo zapisze się w historii europejskiej piłki nożnej! Nie pamiętam, kiedy ostatnio, jednego dnia, wydarzyło się tyle niesamowitych historii! A to wszystko równiutko 100 dni przed Euro! Przypadek? Nie sądzę!

Anglia!

v  Tottenham przegrywa na wyjeździe z West Hamem 0:1! V-ce lider tabeli, który ostatni raz na wyjeździe przegrał… UWAGA! UWAGA! Ósmego sierpnia 2015 roku! W pierwszej kolejce Premier League!

v  Arsenal przegrywa na własnym stadionie z Swansea! Arsenal, który jest mistrzem w marnowaniu okazji do odrabiania strat, to wiemy, jednak ostatnio było coraz lepiej! A tu masz, porażka z walczącym o utrzymanie Swansea!

v  Liverpool pokonuje Manchester City 3:0! Pokonuje? Wręcz zmiata z boiska podopiecznych trenera Pellegriniego! Szybki rewanż za niedzielny finał Pucharu Ligi! „The Reds” dzielili i rządzili na boisku! Przepaść!

Z innych wyników Stoke 1:0 pokonuje Newcastle, a Manchester United w takim samym stosunku rozprawia się z Watford, a ozdobą spotkania była FENOMENALNA bramka Juan’a Maty z wolnego! 2 Marca!

Niemcy!

v  PORAŻKA BAYERNU MONACHIUM z FSV Mainz 1:2! To pierwsza porażka Bawarczyków u siebie od 9 maja 2015 roku, kiedy to komplet punktów z Monachium wywiózł Augsburg! Posiadanie piłki? 78-22 dla Bayernu! Gracze Mainz oddali tylko trzy celne strzały na bramkę Neuera i dwa wpadły! Perfekcyjnie spotkanie w wykonaniu drużyny FSV Mainz! Bayern na kolanach! 2 Marca!

v  Bayer Leverkusen przegrywa na własnym boisku 1:4 z Werderem Brema! Drużyna ze strefy spadkowej pokonuje drużynę walczącą o europejski puchary na jej boisku 1:4! Hat-trickiem popisuje się 37-letni Claudio Pizarro! 2 Marca! Odlot!

BVB 2:0 pokonuje Darmstadt i zmniejsza przewagę do Bayernu do pięciu punktów! A w najbliższej kolejce starcie… BVB-Bayern! U la la! VfB Stuttgart z Przemkiem Tytoniem w bramce 0:4 przegrywa z Borrusią Monchengladbach! Hertha Berlin, o której nikt nic głośno nie mówi. po cichutku pokonuje kolejnych rywali i umacnia się na trzecim miejscu w tabeli! Hoffenheim po zmianie trenera walczy o utrzymanie Bundesligi! Wczoraj 2:1 pokonali Augsburg, jednak cały czas zostają w strefie spadkowej!

Włochy!

Niesamowity wieczór w Mediolanie! Na San Siro, miejscowy Inter w spotkaniu rewanżowym półfinału Pucharu Włoch mierzył się z Juventusem. Pierwszy mecz to zdecydowana wygrana „Starej Damy” 3:0, rewanż miał być tylko formalnością! ALE! To był magiczny 2 Marca! 17. minuta gol Brozovicia! 1-0 po pierwszej połowie! Początek drugiej połowy i gol w 49. minucie autorstwa Perisicia! Pojawiła się nadzieja! Inter naciskał i udało się! Po faula na Perisiciu w 82. minucie, rzut karny wykorzystał Brozović i niemożliwe stało się możliwe! Dogrywka! A w niej Inter miał okazje do strzelenia czwartej bramki! Również Juventus miał szanse na zakończenie rywalizacji w dogrywce! Masa emocji! W końcówce większość piłkarzy leżała na boisku ze skurczami, a w 121. minucie bramkarz Interu Mediolan - Carrizo wyciąga dwie „setki”! Dwa fenomenalne strzały Moraty! Miazga!

W karnych lepsi okazali się gracze Juventusu, którzy wykorzystali wszystkie „11”, natomiast w drużynie Interu pomylił się Rodrigo Palacio! „Stara Dama” awansowała do finału, jednak po meczu kibice jeszcze długo oklaskiwali zawodników Interu, którzy dokonywali rzeczy niesamowitych! Kosmiczny mecz! 2 Marca!

Polska!

Legia Warszawa przegrywa na wyjeździe 0:3 z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza! Ta sama Legia, która tak fenomenalnie rozpoczęła rundę wiosenną i zgniatała wszystkich swoich wcześniejszych rywali! Szybko awansowała na pozycję lidera i mecz z Termalica miała być tylko kolejnym krokiem w drodze do tytułu i to nie najtrudniejszym krokiem! A tu masz! 2 Marca!

Niby srogie lanie, niby najwyższe zwycięstwo Termaliki w historii występów w Ekstraklasie! ALE to i tak mało! Gracze z Niecieczy mieli co najmniej trzy stuprocentowe okazje! Takie rzeczy nie zdarzają się w normalne dni! 2 Marca!

Cracovia 3:2 pokonuje Ruch Chorzów, a fenomenalną bramkę strzela Mateusz Cetnarski! Najładniejszą bramkę w karierze! 2 Marca! Lech wygrywa w Zabrzu 2:0, a Jagiellonia remisuje 0:0 z Pogonią Szczecin.

***

Dlaczego akurat 2 Marca? Pogrzebałem troszkę w Internetach chcąc znaleźć jakiś znak! Doszukałem się, że 2 Marca 1955 roku – PZPN został członkiem UEFY, założono również fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! To nie koniec!

2 Marca koszykarz NBA - Wilt Chamberlain ustanowił rekord 100 punktów zdobytych w jednym meczu! Natomiast w Bostonie rozegrano po raz pierwszy Mecz Gwiazd NBA.

I co najważniejsze, z piłkarskiego punktu widzenia! I to chyba dlatego ta piłkarska środa była tak fantastyczna! Aby uczcić tego człowieka! 2 Marca, 1921r. urodził się Kazimierz Górski, który w latach 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. W latach 1991–1995 był prezesem PZPN. W plebiscycie „Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX w. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi!